Integracja sensoryczna u wcześniaka

Przekopując internet, pytając innych rodziców wcześniaków, najzwyczajniej w świecie szukając informacji czego może potrzebować wcześniak wcześniej czy później trafisz na termin Integracja Sensoryczna.

Czym ona jest?

              Integracja czyli połączenie , współpraca. Sensoryczna, czyli zmysłowa.

Człowiek od początku swojego życia jest istotą zmysłową i dotyczy to już życia wewnątrzłonowego.

Zmysły pomagają  malutkiej istotce przetrać poza brzuchem mamy i odnaleźć się w tej trudniej dla niego rzeczywistości

Wśród nich są te ważniejsze dla rozwoju dziecka i te mniej istotne.

Do tych najważniejszych, podstawowych zaliczamy – dotyk, propriocepcję i przedsionek.  One uaktywniają się i dojrzewają już w życiu płodowym. Ścisk w brzuchu, możliwość robienia fikołków, ruchy ciała mamy to wszystko ważne źródło informacji sensorycznych dla układu nerwowego rozwijającego się dziecka.

Od kiedy zatem wcześniak może potrzebować wsparcia?

              Często po przyjściu na świat twojego dziecka słyszysz słowo niedojrzałość. Ono odnosi się także do zmysłów. Skoro czas na dojrzewanie zmysłów był krótszy, skoro pierwsze tygodnie życia dziecka i stymulacja sensoryczna jakiej doświadcza ze strony otoczenia są dalekie od ideału, to wcześniak jest narażony od początku na zaburzenia SI. Procedury medyczne, brak obecności mamy, przebywanie w inkubatorze to wyzwania dla przyszłości sensorycznej wcześniaka.

Na szczęście nie każde dziecko problemy w tej sferze mieć będzie.

Bardzo ważna jest uważna obserwacja i odpowiednio szybka reakcja na pojawienie się ewentualnych zaburzeń.

Na szczęście obecna wiedza na temat rozwoju dzieci, na temat ich potrzeb wyjątkowych dzieci jakimi są wcześniaki , spowodowały, że świadomość w zakresie ich potrzeb sensorycznych jest coraz większa.

Już na oddziałach wcześniaki są kangurowane, kołysane, odpowiednio pozycjonowane. Jednocześnie minimalizując stymulacje innych zmysłów.

Świadomość rodziców też jest większa, co razem daje nam ogromną możiwość uniknięcia lub zminimalizowania problemów sensorycznych w przyszłości.

               Co zatem możesz robić aby wesprzeć swoje dziecko?

  1. Dotykaj i pozwól dotykać

Przytulaj, kiedy możesz i ile możesz

  • Kołysz, bujaj , zmieniaj pozycje – układ przedsionkowy dziecka będzie ci wdzięczny
  • zadbaj o ruch, stymuluj do ruchu – twoje dziecko nauczy się czuć swoje ciało. Jeśli będzie potrafiło interpretować bodźce płynące z własnego ciała będzie lepiej interpretowało te płynące do niego z zewnątrz

Jeśli jednak coś cię zaniepokoi, coś będzie budzić twoją wątpliwość, udaj się do terapeuty Si. Czasami wprowadzenie małych zmian, modyfikacji w zabawie, aktywności dziecka lub w codziennych rytuałach, może ogromnie zmienić funkcjonowanie Twojego dziecka .

Marta Kościk

Dodaj komentarz