Wcześniak w chuście

Gdy zostajemy rodzicami wcześniaka wydaje nam się często, że wiele rzeczy będzie dla nas niedostępnych lub niewskazanych. W tej grupie znajduje się często chustonoszenie.

Noszenie dzieci w chuście jest to coraz bardziej powszechna i lubiana przez rodziców forma kontaktu i pielęgnacji malucha. W związku z tym często w trakcie trwania ciąży rozważamy takie rozwiązanie. Jeśli rodzice zdążyli wziąć udział w zajęciach w szkole rodzenia, to być może nawet poznali odrobinę ten temat.

Natomiast w momencie kiedy zostajemy rodzicami dziecka przedwcześnie urodzonego , to większość planów „bierze w łeb” …

          Jednym z takich zagadnień jest często temat noszenia w chuście dzieci przedwcześnie urodzonych.  Może on budzić wiele wątpliwości i pytań.

Najczęściej wynika to z faktu, że wcześniak jawi nam się jako maleńka, niezwykle krucha istota.

I w istocie rzeczy tak jest. Natomiast wcześniak ma też takie same potrzeby jak dziecko urodzone o czasie i chustonoszenie może  pomóc rodzicom je zapewnić.

          Czasem bywa tak, że Maluch pojawia się na świecie wcześniej niż się spodziewamy. Z definicji wcześniak to dziecko urodzone przed 37 tygodniem ciąży. W związku z tym, że w grupie tej mieści się  i skrajny wcześniak, np. urodzony w 24 tygodniu ciąży ważący niekiedy kilkaset gramów, i ten który po urodzeniu jest niewiele mniejszy niż noworodek urodzony o czasie, to warto do każdego przypadku podejść bardzo indywidualnie.

          Z noszenia wcześniaków wypływa wiele korzyści. Jednak niezwykle ważne jest, aby rozpocząć nową przygodę w odpowiednim czasie i odpowiednio się do niej przygotować.

Najczęściej będzie to moment, gdy dziecko wyjdzie ze szpitala do domu, a rodzice poczują się na tyle dobrze i pewnie w opiece, że zdecydują się skorzystać z dobrodziejstw chusty.

Podstawowym warunkiem jest zaczerpnięcie opinii lekarza prowadzącego oraz fizjoterapeuty w kwestii wykluczenia przeciwwskazań.

Podstawowymi przeciwwskazaniami będą:

  • mocne ulewanie
  • bezdechy
  • brak możliwości prawidłowego ułożenia w chuście
  • asymetryczne ustawienie malucha
  • pojawianie się innych nieprawidłowych wzorców postawy u dziecka

Jeśli okaże się, że ww objawy nie dotyczą naszego dziecka, to możemy rozpoczynać naukę wiązań.

Jakie korzyści mogą wynikać z wprowadzenia chusty?

Zbyt wczesne przerwanie pobytu Malucha w brzuchy może być wskazaniem do noszenia w chuście, gdyż będzie stanowić niejako przedłużenie warunków panujących w brzuchu (znajomy zapach, bicie serca, kołysanie, poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania).

Ten aspekt może okazać się pomocny również w przeżywaniu rodzicielstwa przez mamę, której okoliczności zabrały ostatni etap ciąży.

Rodzice uczą się w ten sposób zachowań i odruchów własnego dziecka.

Razem, blisko siebie oswajają się z sytuacją, kontynuując niejako życie wewnątrzłonowe.

Przebywanie Dziecka blisko Mamy na pewno pomoże maluchowi przystosować się do nowych warunków, jakie panują poza brzuchem i zapewnić mu spełnienie podstawowej potrzeby jaką jest potrzeba bliskości i bezpieczeństwa.

Komfort psychiczny to niejedyny walor chustowania wcześniaka.

Niewątpliwą zaletą jest wpływ na niesprawny często układ termoregulacji. Wcześniaki miewają problemy  z kontrolowaniem temperatury ciała. W takim przypadku maluch powinien być dogrzewany. I tu ciepło od osoby noszącej wpłynie na ciepłotę jego ciała.

Wiele deficytów można nadrabiać w kontakcie z rodzicem.

Warto tu wspomnieć również o układzie nerwowym, który może być wzmacniany przez noszenie w chuście.

Wprowadzenie chusty w pielęgnację wcześniaka może mieć także pozytywny wpływ na jego układ trawienny. Napady kolki są bardzo częstym objawem spotkanym u wcześniaków i wynikającym z niedojrzałości układu pokarmowego. Kontakt brzuszka  do mamy, odbieranie jej ruchów wpływa kojąco na dolegliwości malucha.

Przy dzieciach z trudnościami rozwojowymi dobór wiązania i odpowiednia pozycja mogą mieć znaczenie terapeutyczne również dla szkieletu i mięśni.

Dodatkowo musimy każdorazowo mieć możliwość obserwacji dziecka oraz łatwość w jego wyjęciu z chusty.

 Jeśli już zdecydujemy się na chustonoszenie wcześniaka, skorzystajmy z konsultacji u Doradcy Noszenia (najlepiej takiego który albo współpracuje z fizjoterapeutą albo sam nim jest).

          Dla wcześniaków najczęściej proponowane są 2 sposoby wiązania: kangurek – wiązanie symetryczne z przodu; chusta kółkowa – centralnie z przodu rodzica.

Oczywiście wraz ze wzrostem dziecka można poszerzać wachlarz wiązań (kieszonka, plecak, 2X).

          Na rynku dostępne są chusty wcześniacze, które są węższe od standardowych – ok. 45cm. To, czy taka chusta będzie konieczna dla nas warto skonsultować z doradcą. Większość wcześniaków można zamotać w normalną chustę.

Powinniśmy wybierać chusty o splocie skośno-krzyżowym, żakardowym, jodełkowym, które są dość zwarte lub mają nieco wyższą gramaturę.

Chusta bawełniana, o różnych krawędziach i odpowiedniej długości ułatwi naukę i samo motanie. Taki wybór zagwarantuje nam możliwość zachowania odpowiedniej pozycji i dodatkowej stymulacji, bowiem wcześniaki często borykają się z zaburzeniami integracji sensorycznej.

          Bardzo ważne – nie rekomenduje się chusty elastycznej!

Kiedy pod czujnym okiem doradcy nabierzemy już pewności w wiązaniu, rozpocznie się dla nas wspaniała przygoda z chustą, która potrafi trwać naprawdę długo.

Dodaj komentarz